Okulary progresywne. Wszystko, co warto wiedzieć

Źródło: https://optique.pl/

Zalety soczewek progresywnych

Najważniejszą zaletą jest to, że zastępują kilka par okularów. Te osoby, które do tej pory nosiły jeden model do czytania a drugi do patrzenia w dal, teraz mogą korzystać tylko z soczewek progresywnych. Nie trzeba pamiętać, gdzie położyło się drugą parę. Jest też mniejsze ryzyko zniszczenia oprawek, jeżeli ciągle mamy je na nosie. Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają te okulary, których nie używamy. Korzystając z tych samych soczewek, można kierować samochodem, iść na spacer oraz czytać książkę.

Dla kogo są odpowiednie okulary progresywne?

Dla kogo są odpowiednie okulary progresywne? Przede wszystkim dla osób, które cierpią na starczowzroczność. Jest to wada refrakcji, którą nabywają praktycznie wszyscy. Za wystąpienie objawów odpowiadają zmiany w składzie biochemicznym soczewki. Proces ten następuje najczęściej po 40 roku życia. Soczewka traci elastyczność, a tym samym zdolność do akomodacji (czyli regulacji załamywania promieni, w zależności od tego, jak daleko jest obserwowany obiekt). Wtedy okuliści zalecają zazwyczaj zastosowanie dwóch par okularów lub okularów z soczewkami progresywnymi.

Od czego zależna jest cena okularów progresywnych?

Kiedyś okulary progresywne kosztowały bardzo dużo. Od wielu lat są powszechnie dostępne na rynku, co znacznie obniżyło ich cenę. Oczywiście jest to wydatek większy niż okulary z soczewką jednoogniskową. Warto jednak pamiętać, że model progresywny zastępuje dwie pary okularów. Jeżeli spojrzymy na to w ten sposób, może okazać się, że oprócz komfortu użytkowania i solidnego wykonania zaoszczędzimy, ponieważ kupimy tylko jedną parę. Ceny są dość mocno zróżnicowane i zależą od różnych czynników, chociażby od wybranych oprawek. Trzeba liczyć się z kosztem rzędu około 800 złotych. Soczewki progresywne gwarantują poprawę widzenia obiektów z każdej odległości. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ nie musimy sięgać co chwilę po drugą parę okularów. Skonstruowanie soczewki progresywnej z pewnością jest jednym z największych osiągnięć optyków, które ułatwiło codzienne życie. Podczas wybierania okularów, warto dopytać o możliwość zastosowania szkieł wieloogniskowych.